Loader

Klimt u Beogradu

06.septembar,22:50

Klimt nije bio siromašni mladi buntovnik koji je eksperimentisao sa novim stilovima i umetnost stvarao radi same umetnosti, kao što je to bio slučaj sa larpurlartistima u Parizu. On je bio pripadnik srednje klase, dobro etabliran u bečkom društvu, sa značajnim vezama, ugledan građanin koji je u umetnosti prepoznao mogućnost društvenog napretka i životnog boljitka

Izložba austrijskog slikara Gustava Klimta pod nazivom „Klimt u Beogradu“, otvorena je u beogradskoj galeriji „Progres“ u sredu, 31. oktobra i trajaće do 13. novembra. Izložbu je priredio Grad Beč u saradnji sa Kontaktnim biroom Grada Beča (COMPRESS), a povod je sto pedeset godina od rođenja ovog čuvenog slikara.

Na izložbi u Beogradu mogu da se vide poznate slike kao što su „Poljubac“, „Portret Emilie Flege“, „Portret Adele Bloch-Bauer I“, kao i reprodukcije slika „Higija“ i „Prijateljice II“, čiji su originali izgoreli u dvorcu Imendorf, 1945. godine.

Tokom cele godine, rad i život Gustava Klimta njegovi obožavaoci imaju priliku da vide u devet bečkih muzeja (Belvedere, Leopold muzej, Albertina, Muzej istorije umetnosti (KHM), Muzej grada Beča, Kunstlerhaus, MAK, Austrijski muzej pozorišne umetnosti i Etnografski muzej), a visokokvalitentne reprodukcije njegovih dela su prikazane i u nekoliko gradova istočne i jugoistočne Evrope. Izložba se nakon Beograda seli u Sofiju.

Gustav Klimt je 1897. godine zajedno sa osamnaest bečkih umetnika formirao bečku secesiju, pokret u umetnosti nastao kao reakcija protiv vladajućih estetskih vrednosti i težnja da se raskine sa tradicionalnim poimanjem umetnosti. Neki od poznatih umetnika tog vremen koji su sa Klimtom formirali bečku secesiju su Jozef Hofman, Jozef Marija Olbrih, Oskar Kokoška i drugi. Ovu grupu umetnika na početku nije povezivao jedinstven stil, ali ono što im je vremenom postalo zajedničko je dekorativni stil, kao i širenje jugendstila.

Upoznajući bečku publiku sa impresionizmom i paralelno krčeći put art dekou i ekspresionizmu, secesionisti su izvršili veliki uticaj na umetničke tokove u čitavoj Istočnoj Evropi, a posebno onim delovima koji su bili pod Austro-Ugarskom upravom.

Danaë (1907)

Klimt je bio prvi predsednik pokreta secesije, a ono po čemu se isticao i razlikovao od drugih su visoko erotizovani prikazi na platnima. Zbog nekih radova kao što su „Filozofija“, „Pravda“ i „Medicina“, koji su urađeni za tavanice zgrade Bečkog univerziteta, savremenici su ga nazivali pornografom i optužili za uvrede nosilaca glavnih tekovina civilizacije. Način na koji je Klimt koristio otkrića Sigmunda Frojda o podsvesti i instinktima, koje Frojd formuliše gotovo u isto vreme kad Klimt slika ova tri dela, izazvao je velike skandale u periodu 1900–1903, kada su platna prikazana javnosti. Osim što ga kritikuju zbog opskurnih simbola koje koristi zarad kritike društva, kritičari Klimta optužuju i za besramnost prilikom prikazivanja ženske seksualnosti, kojom umetnik postaje opsednut.

Poljubac (1907)

Klimt nije bio siromašni mladi buntovnik koji je eksperimentisao sa novim stilovima i umetnost stvarao radi same umetnosti, kao što je to bio slučaj sa larpurlartistima u Parizu. On je bio pripadnik srednje klase, dobro etabliran u bečkom društvu, sa značajnim vezama, ugledan građanin koji je u umetnosti prepoznao mogućnost društvenog napretka i životnog boljitka. Prva ozbiljna kritika koja je secesiji i dala revolucionarni karakter, koji se, na prvi pogled, možda nije prepoznavao, bilo je prikazivanje upravo radova u zgradi Univerziteta. Kontroverze koje su ova tri rada izazvala u konzervativnim krugovima bečkog društva, a u kojima je umetnost viđena kao sredstvo za održavanje statusa quo, sprečile su Klimta da postane profesor na Akademiji lepih umetnosti. Sva tri platna otkupili su različiti privatni kolekcionari, a zajedno su poslednji put viđena na izložbi 1943. godine. Dve godine kasnije Filozofija, Medicina i Pravda izgorele su u dvorcu Imendorf gde je bio sklonjen deo Klimtovih radova.

Više o izložbama Gustava Klimta u Beču videti u

tekstu „Godina Gustava Klimta“ Vremenu br. 1098.

Poslednje izdanje

In memoriam

Poslednji potez Ivana Ivanjija Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve