Loader

Ima li receptaza bolje zdravlje Roma

12.decembar,13:23

Zdravstvene medijatorke pomažu pribavljanju zdravstvenih legitimacija za Rome, kao i intenzivniju vakcinaciju romske dece

U Srbiji tek svaki stoti Rom doživi 60 godina, preko 2000 nema nikakva dokumenta, a 1000 nikada nije posetilo lekara. Tačna evidencija koliko je Roma bilo na sistematskim pregledima ne postoji, niti se zna koliko njih ima zdravstvenu zaštitu i kakav tretman imaju u domovima zdravlja.

Za Rome se može reći da boluju od bolesti prljavih ruku. Prate ih bolesti respiratornog i digestivnog trakta i kožnih promena. Na 500 obolelih od tuberkuloze, 60 odsto je Roma. Pošto i hranu unose prljavim rukama oboleva im želudac, a hrane se neredovno i jednolično.

Problem lečenja Roma komplikuje činjenica da mnogi od njih rade u „sivoj ekonomiji“, ali izgleda da se ipak došlo do „dobrog recepta“.

Pre godinu dana i u Srbiji je uvedena institucija zdravstvenih medijatorki. Njihova uloga je da vode evidenciju o zdravstvenom stanju žitelja romskih naselja, da rade sa njima na podizanju svesti o neophodnosti vakcinacije dece i značaju pravilne ishrane i higijene. One bi trebalo da Romima ukažu na značaj pravovremenog javljanja lekaru, ali i da ih upoznaju s njihovim pravima i da im pomognu da dobiju zdravstvene knjižice.

Jednogodišnji rad medijatorki već je dao ohrabrujuće rezultate. Evidentirano je 87.111 Roma, a za 4500 njih obezbeđene su zdravstvene legitimacije. Vakcinisano je 3936 romske dece, u školu su upisana 903 deteta romske nacionalnosti, ostvareno je zdravstveno osiguranje za 2564, lična dokumenta za 1333 i materjalna pomoć za 567 Roma.

Ministarstvo zdravlja Srbije planira da, u okviru unapređenja zdravlja i zdravstvene zaštite Roma u 2010. godini, angažuje još 63 romske zdravstvene medijatorke, za čije izveštaje će, u saradnji sa UNICEF-om, biti obezbeđen softver.

U petak, 11. decembra održana je konferencija „Zdravlje Roma – dostignuća, perspektive i izazovi“, a ministar zdravlja Tomica Milosavljević je tom prilikom obećao: izradu analiza higijensko epidemioloških uslova u romskim naseljima; realizaciju projekata za unapređenje zdravstvenog stanja Roma; jačanje kapaciteta zdravstvenih ustanova i nevladinih udruženja za izradu projekata, kao i edukaciju zdravstvenih radnika u cilju povećanja razumevanja i bolje komunikacije sa romskom populacijom.

Realizacija obećanog tek predstoji.

Poslednje izdanje

In memoriam: Goranka Matić (1949–2025)

Biti Goranka Matić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve