Loader

Berluskoniju polomili zube

17.decembar,00:34

Berluskonija je tokom mitinga u centru Milana u lice pogodila minijaturna replika milanske katerdrale

Italijanski premijer Berluskoni je posle mitinga na Piazza Duomo, katedralnom trgu u Milanu u nedelju 13. decembra s krvavim licem završio u milanskoj bolnici Sveti Rafael. Pogođen je u glavu tvrdim predmetom bačenim iz male blizine u nedelju 13. decembra oko 18.20. Među pristalice se infiltrirao i napadač Masimo Tartalja za koga Koriere dela sera piše da ima mentalne probleme. On je bacio suvenir, minijaturnu repliku milanske katerdrale koji se prodaje na trgu gde se događaj odigrao.

Prva rekonstrukcija incidenta pokazuje da je neki simpatizer pitao Berluskonija da li može da napravi fotografiju, onda izvadio novčanik i dao mu vizit kartu, Berluskoni se pomerio da bi se rukovao s drugim pristalicama i u tom trenutku Tartalja ga je pogodio suvenirom u glavu. Izgledalo je da će se Berluskoni onesvestiti, onda se pridigao, pogledao napadača u lice i pitao ga za razlog zbog koga ga je napao.

Berluskonijeva usna je počela da krvari i on je brzo u ležećem položaju s kesom leda na licu prevezen u bolnicu Sveti Rafael, ali se pre toga ponovo obratio pristalicama da bi ih uverio da je dobro, a usput je ponavljao: «Ja sam dobro, ja sam dobro! Bi-Bi-Si izveštava da su ga telohranitelji sprečili da se nakon napada čak i popne na automobil kako bi pokazao pristalicama da nije ozbiljno povređen. Nekoliko političara ga je posetilo u bolnici da mu izrazi svoje žaljenje zbog kampanje mržnje protiv premijera i uverenje da se ne sme napadati premijer jer to je napad na institucije. Italijanski predsednik Đorđo Napolitano oštro je osudio napad na Berluskonija. Predsednik Senata Renato Skifani, izjavio je da takvu agresiju treba bezrezervno osuditi i da to vređa čitavu italijansku naciju.

Jedan svedok je rekao za TV SkyTG24, da Berluskonijev napadač nije izgledao normalno. Policija ga je spasla od linča. On se zove Masimo Tartalja, rođen je 1967, živi u Milanu, i izgleda da nema kriminalni dosije. Nije bio zapažen ni među protivnicima mitinga. Dok ga je policija odvodila vikao je: «Nemojte mene. Ja nisam sam niko…» Policija nije našla indicije o njegoviim vezama sa organizovanim ekstremističkim grupama. Radio je kao grafički dizajner u firmi svog oca, vodio normalan socijalni život, sam je rekao policiji da je bio na psihijatrijskom treatmanu u bolnici, odnosno da se deset godina leči na Poliklinici u Milanu zbog mentalnih poremećaja.

U sajber prostoru brzo mu je stigla podrška, nazivali su ga „Santo subito“, a na Fejsbuku su se pojavljivale i poruke: „Tartaglia, marry me“.

Berluskoni je na mitingu posle koga se incident odigrao pristalicama čestitao Božić, u prvi mah je izgledalo kao da ne želi, ali je ipak održao polučasovni govor svojim pristalicama, dak je s druge strane trga Piazza Duomo, u Milanu, grupa demonstranata protestovala sloganima i zvižducima i nazivajući ga „lakrdijašem“, na šta im je on doviknuo: „Sram vas bilo!“ Napadao je sudije i hvalio se da je spasao svet, da je zastavio krizu između Rusije i Gruzije, da su rakete već bile postavljene, a da je on dobrineo da one budu povučene, te da je nagovorio Amerikance da spasu posrnulu Leman braders…

Bolnički bilteni govore o oštećena dva zuba i frakturi još nekoliko, povređenom nosu i raskrvavljenim usnama, o tome da je pacijent svestan, ali da će biti pod opservacijom 24 sata. Rimska Republika piše da je Berluskoni kasnije rekao: „Ja sam čudo, koji centimetar više i izgubio bih oko..“

Čovek u centru gorljivih kontroverzi, Berluskoni, inače treba da se pojavi pred sudom zbog sumnje da je dao mito jednom advokatu i zbog utaje poreza pri prodaji televizijskih prava. To je omogućila jedna odluka italijanskog ustavnog suda, koja ga je lišila imuniteta. Jedan mafijaš pokajnik ga je u međuvremenu u svedočenju pred sudom optužio da je bio povezan s mafijom.

Berluskoni je inače već izvesno vreme meta blogera. Oko 360.000 ljudi se priključilo grupi na Fejsbuku koja je prošle nedelje organizovala demonstracije protiv Berluskonija na kojima je učestvovalo oko 90.000 ljudi.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve