img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Arhitekta Slobodan Bane Mihailović

Livadsko-trotoarski urbanizam

24. decembar 2003, 17:22 Arhitekta Slobodan Bane Mihailović, Beograd
Copied

"I trg i park i porta"; "Vreme" br. 674

U svakom visokocivilizovanom i kulturnom društvu, svaki javni nastup, rad ili stvaralaštvo, podležu javnom sudu, komentaru i stručnom mišljenju.

Kada se u društvu, kakvo je naše danas, ne neguje dijalog, kao normalna forma razmene mišljenja i stručnog komuniciranja, onda se svaki komentar ili drugačije mišljenje, smatraju suvišnim i shvataju se i tumače, kao protivništvo, neprijateljstvo pa i kao zlonamera.

Iz takvih sasvim razumljivih razloga, mnogi poznati stručnjaci i dokazani stvaraoci potpuno su se povukli iz javnog života, jednostavno ne žele da kvare svoj duhovni mir u uzaludnim dijalozima sa nedoraslim sagovornicima.

No, pored svega napred navedenog, dva poslednja napisa u vašem cenjenom časopisu privukla su moju pažnju s obzirom na to da se odnose na Vračarski plato – neostvarenu arhitekturu prostora, što je u ovom slučaju osnovni cilj ostvarivanja u samom uređenju pomenutog Vračarskog platoa.

Kada se u svojoj celosti sagledaju sva zbivanja u našem gradu koja se odnose na arhitektonsko-urbanu problematiku, dozvoljavam sebi slobodu da, na samom početku svog komentara, iskažem svoj sud – da je naš glavni grad postao najobičniji probmi poligon za sve arhitektonske i urbanističke eksperimente.

Danas se u našem društvu ne zna ko je arhitekta a ko je urbanista, a ko je protomajstor ili glavni nadziratelj što u svojoj biti znači ovo poslednje zvanje. Svi su sebi jednostavno pripisali pomenuta zvanja a u biti su političari, ministri, gradski funkcioneri, jednostavno rečeno – samopromovisani stručnjaci.

Zato je potpuno razumljivo i objašnjivo zašto se na Vračarskom platou događa ova dramatična arhitektonsko-urbanistička tragedija. Ne zna se ko je glavni projektant, ko je urbanista, ko komanduje a ko izvršava naređenja. Na tom platou vlada opšti haos. Takoreći preko noći iznikne neko novo zdanje od nekoliko spratova bizarne arhitekture koja je potpuno neprilagođena opštem ambijentu. Taj petospratni objekat predstavlja parohijski dom. Tek što je taj pomenuti objekat stavljen pod krov, opet preko noći, osvanuo je u okviru porte hrama spomenik, skulptura svetog Save postavljena na jednom improvizovanom postamentu od betona. Sve to što je urađeno na brzinu vrlo je diskutabilno u svakom pogledu.

Danas možemo izreći i sumnju i postaviti pitanje: da li je glavni objekat, monumentalna građevina Hrama Svetog Save, izvedena prema autentičnim planovima ili su projekti autora arh. prof. Deroka i Nestorovića izmenjeni. Ako pogledamo fotografiju makete hrama koja je urađena prema definitivnim planovima koje su uradili autori, možemo doneti razne zaključke.

Dovoljno je, na primer, uočiti kako na maketi izgledaju ulazni portali pa dočarati sebi – posmatraču kakva je bila namera autora hrama – da arhitekturom portala, ostvare jedan od glavnih vizuelnih utisaka. Sami portali, predstavljaju jednu „posebnu“ arhitektonsku kompoziciju kojoj su autori dodelili upadljiv primat, kako bi oni naglasili posebnu monumentalnost hrama, ostvarujući vizuelnu senzaciju najvišeg estetskog dostignuća.

Na prostoru kakav predstavlja Vračarski plato, osnovni cilj je da monumentalni hram gospodari svojim prostorom koji mu je namenjen. Svaki, neki novi, „dodatni elemenat“ na tom prostoru predstavlja nepromišljenost koja ugrožava arhitekturu prostora koja jednostavno nestaje. Dovoljno je samo videti kako je i gde je locirano zdanje parohijskog doma (jedna predimenzionisana zgrada profane arhitekture, potpuno neprilagođena opštem ambijentu). Taj objekat potpuno uništava vizuelnu perspektivu iz pravca Katanićeve ulice, tako da njen prospekt više ne postoji, „zbrisani su“ i nebo i horizont pomenute ulice na koje ona ima pravo jer njoj pripadaju.

I na kraju, želim da naglasim sledeću konstataciju: neshvatljivo je da monumentalni Hram Svetog Save, zatim objekat Narodne biblioteke kao i sam spomenik Karađorđa, nisu delovali kao dovoljan motiv i projektantski izazov za komponovanje jednog pravog „raskošnog“ arhitektonsko-urbanog partera Vračarskog platoa. Nasuprot svemu, predlaže se jedna zelena livada, zasejana sa više vrsta trava i niskim zelenilom.

Ako nisu imali želje i profesionalne angažovanosti za studioznim stvaralaštvom, svi učesnici u kreiranju arhitekture prostora na Vračarskog platou trebalo bi da se povuku i da umetnost u stvaralaštvu prepuste velemajstorima toga zanata. Taj trotoarsko-livadski urbanizam je profesionalna sramota.

U svome nadahnuto napisanom komentaru, arhitekta Sanja Mitrović je sveobuhvatno i ilustrativno impresivno ukazala svima da je danas preko potreban, na svim nivoima, pravi profesionalni dijalog. Pojedinci ne mogu odlučivati u svome samopromovisanju.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike POŠTA

Reagovanje

13.jun 2018. Dragan Todorović, novinar

Haiku za Vesnu Dedić

Seksizam i cena knjige, "Vreme" br. 1431

Reagovanje

06.jun 2018. Vesna Dedić, vlasnik IK "Dedić"

Seksizam i cena knjige

Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430

09.maj 2018.  

Ispravka

Reagovanje

21.februar 2018. Milan Žunić

Podržavamo Vučića i vladajuću koaliciju

Oj, Krajino, noćas si daleko, "Vreme" br. 1415

Ispravka

13.januar 2016. Zoran Devrnja

Netačno navedeni iskazi

"Između Boga i društva", "Vreme" br. 1303

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure