TV serije
Krv siromaha: Zašto „Igra lignje“ i dalje fascinira
„Squid Game“ je globalni fenomen jer govori o nepravdama društva. Druga sezona je sasvim dobro ispala iako je nasilno prekinuta
Summer ArtLink
U Beogradu će od 5. do 25. jula biti organizovan Summer ArtLink, umetnički projekat posvećen promociji mladih talentovanih umetnika. ArtLink ove godine dovodi naše istaknute umetnike, koji su ostvarili zapažene karijere u svetskim okvirima, sa ciljem da svoje znanje i iskustvo podele sa mladim darovitim umetnicima. Ovog leta gosti Letnje umetničke škole su Olivera Miljaković, prvakinja Bečke opere, gost najvećih svetskih operskih kuća i festivala, i Aleksandar Damnjanović, kompozitor i dirigent, prvi srpski kompozitor koji je diplomirao kompoziciju na Pariskom konzervatorijumu i koji živi i radi u Francuskoj. To je izuzetna prilika za mlade umetnike da zajedno sa svojim uglednim kolegama i mentorima u okviru majstorskih klasa zajedno kreiraju programe otvorene za javnost i da na taj način dobiju zasluženu promociju i satisfakciju za svoj rad. Centralni događaj ove manifestacije svakako je promocija najperspektivnijeg mladog umetnika za 2006. čiji je pokrovitelj Audi, koja će se održati 7. jula u Paviljonu „Cvijeta Zuzorić“. Naime, ArtLink već drugu godinu organizuje izbor za najperspektivnijeg mladog muzičkog umetnika sa namerom da to postane tradicija, koja će najboljim mladim umetnicima pružiti priznanje za njihov kreativni rad i podršku u daljim profesionalnim aktivnostima. Cilj je oživljavanje savremenog mecenarstva, kojim bi se obezbedilo kontinuirano i planirano ulaganje u najbolje pojedince i projekte, što ArtLink želi da ostvari kroz svoje programe. Umetnički žiri ArtLinka, sagledavajući profile većeg broja mladih umetnika i uzimajući u obzir njihov dosadašnji umetnički rad, koncerte, osvojene domaće i međunarodne nagrade, odlučio je da za Najperspektivnijeg mladog umetnika za 2006. izabere violinistu Stanka Madića.
Naši crtaći u Zagrebu
Jedan od programa 17. Svetskog festivala animiranog filma u Zagrebu (12–17. jun) ticao se „Animacije u Srbiji“. Prikazano je 18 reprezentativnih ostvarenja nastalih od 1963. godine do danas. Izabrani su filmovi najpoznatijih imena domaće animacije: Nikole Majdaka, Dušana Petričića, Vere Vlajić, Veljka Bikića, Rastka Ćirića, Marije Milanović, Miroslava Jelića, Želimira Žarkovića, Nikole Vitkovića…
„Animafest“, ime po kojem je poznat ovaj festival, drugi je po starosti evropski festival animiranog filma. Okuplja sve generacije animatora i autore svih žanrova „osme umetnosti“. Ovogodišnji gran pri dodeljen je filmu Snovi i želje – obiteljske veze Džoane Kvin iz Velike Britanije. Tokom festivalske nedelje, osim takmičarskog dela, pratećim programima predstavljeni su pojedini autori, nacionalne kinematografije, ili određene teme. Osim retrospektive srpskog animiranog filma, ove godine je, između ostalog, predstavljena ruska kinematografija, filmovi Fjodora Hitruka, retrospektiva šangajske animacije, hrvatski kompjuterski film….
S.Ć.
„Squid Game“ je globalni fenomen jer govori o nepravdama društva. Druga sezona je sasvim dobro ispala iako je nasilno prekinuta
“Otkad su hrvatski studenti, po uputama mene i još nekolicine radikalnih Srba iz Hrvatske koji mrze sve što je srpsko, organizirali studentske proteste po Srbiji, smatram da su odnosi Srba i Hrvata još zanimljiviji i življi, pogotovo među mlađim naraštajima”
Dobro došli u kratku retrospektivu najboljih svetskih muzičkih izdanja 2024!
Drama Sveti Georgije ubiva aždahu definitivno pripada jednom vremenu i jednom viđenju naše istorije, ali uspeva da uhvati korak i sa savremenim trenutkom
Novi film Predraga Ličine, zagrebačkog reditelja koji je često u Beogradu, doneće priču o zagrebačkim urbanim Srbima sedam godina pre rata. O tome Ličina govori za „Vreme“
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve