“Frustracija je danas ogromna. Danas na demonstracijama može biti milion ljudi, a da to nema nikakav efekat na politiku. To znači da su mediji toliko otupili učinak te ljudske prisutnosti na manifestacijama da to više nikome ništa ne znači. Tako da umjetnost može raditi samo mikro pomake u nekim džepovima kulture koji su sve manji i sve rjeđi”
"Priče, to smo mi sada kada ih pričamo, priče nisu nešto što se desilo. Uvek od onoga koji priča zavisi šta slušalac dobija. Možeš Kleopatru prikazati kao neku kurveštiju, a možeš obući Elizabet Tejlor u paunovo perje. Nekome je zanimljivo to što je njegov deda brisao dupe starim novinama, a nekome da je baki pevao pod prozorom Angelina bela Grkinja. U stvarnosti su verovatno obe stvari istinite, ali od onoga ko priča priču zavisi šta će ostati u pripovesti"
Kad god se desi neka problematična situacija na kulturnoj sceni, već se unapred da pretpostaviti na koji način će se ona podeliti. Uz to, atmosfera u kojoj se umetnici progone onemogućava bilo kakvu normalnu komunikaciju
"Svaki spomenik je u suštini memento događaja ili ličnosti kojoj je posvećen i ujedno spomen na stanje duha i svesti onoga ko ga podiže. Ovaj ima samo drugu komponentu jasno i nedvosmisleno iskazanu – nasilje, uzurpacija, bezobzirnost kao odliku postavljača. U tome se upravo uklapa u sliku današnje Srbije"
Država ovde ne postoji da garantuje primenu zakona i društvenog dogovora,
već da legalizuje prisvajanje i zloupotrebu javnih resursa, MSU je samo jedan od njih
Izložba u Muzeju Jugoslavije nemilosrdni je podsetnik na vreme prisilnih seoba, noćnih, bespovratnih odlazaka i pokušaja (re)uspostavljanja starih i novih identiteta u drastično izmenjenim uslovima emigracije
Pred beogradski nastup, članovi jedinstvenog umetničkog kolektiva Laibach govore o mjuziklima i Koreji, o kapitalizmu i kiču, o Marini i Vučiću, o Trampu i panku, o robinji Melaniji i brendiranim kobasicama
"Za kolege iz moje generacije i mlađih generacija s kojima sam u kontaktu rad Marine Abramović danas predstavlja primer komodifikacije i spektakularizacije umetnosti performansa. Veliko poštovanje i dalje postoji prema njenoj istorijskoj ulozi, ali s druge strane, kao da i ona sama radi na štetu svog sopstvenog renomea"
"Na to što intelektualne i kulturne elite učestvuju u svečanim otvaranjima puteva i trgova i u sličnim priredbama u organizaciji vlasti, gledam sa gađenjem, ali ne i s nevericom. To je prosto uobičajeno, ništa novo, s tom dubokom građanskom neodgovornošću naše društvo se oduvek suočava. Ali mislim da je to u nekom smislu u redu. Neka oni slave Vučićeve razorene trgove, idiotske fontane, basnoslovno skupe auto-puteve, neka se dive i slave moralnu bedu njegovog režima. Jeste, ovde je pamćenje kratko, ali neke stvari ostanu zapamćene. Oni su prosto odabrali da zarad nekog stana ili funkcije stoje na drugoj strani zida koji Vučić podiže između nas i njih. Želim im da iza tog zida i ostanu"
"Najveća kontroverza nastaje na liniji nejasnog odnosa država–umetnica, i u vezi sa razaznavanjem motiva za, kako kruži priča, izdvajanje velike količine novca za već isproduciran projekat i izvanserijski honorar, koji ukazuje na kapitalistički patriotizam"
Samo(iz)gradnja, tema srpske postavke na Praškom kvadrijenalu, shvaćena je kao razvoj potencijala svih pojedinaca u društvu koje to omogućava i zagovara, ne bi li i samo napredovalo
Prva retrospektiva Ilije Šoškića na postjugoslovenskom prostoru "Akcione forme" odjeknula je u medijima iz više razloga. Reč je o umetniku koji je nedovoljno poznat široj publici, a čiji život i stvaralaštvo u stručnoj stvarnosti imaju status mita
"Problematično je kad se u umetnost umešaju marketing, TV, društvene mreže. Kao da se izgubi kvalitet. Kad umetnik postane brend, to je jako opasno. Zato što je brend ponavljanje. Brend nije ništa novo"
Od 10. do 17. avgusta održan je 24. Sarajevo film festival. Prikazana su 223 filma, čuli su se strani jezici, eks-Jugosloveni su bili najbolji prijatelji kao da se nikad nisu svađali i kao da rata nikada nije bilo
I zato što su mladim ljudima potrebne vera u bolje sutra, inspiracija i nada, zato što onaj ko zna da razume prošlost, razume i sadašnjost, zato i predstava Smrt fašizmu: O Ribarima i Slobodi
"Ako ste detinjstvo proveli na ‘Farmi’, a prvi eksplicitni seksualni čin videli u ‘Zadruzi’, ako u ‘Slagalici’ nikada ne biste povezali Orvela i Velikog brata, ako, uz sve to, vlast u vašoj zemlji čine keramičari, tabletomani i grandomani, teško je da ćete, naprasno i ničim izazvano, sa nekih osamnaest godina poželeti da odete na balet ili u operu, da posetite izložbu, koncert klasične muzike ili ozbiljnu pozorišnu predstavu"
"Zar ovaj svet ne bi bio bolji kada bi duh i um čoveka umesto potčinjenosti religijama i ideologijama neposredno služili ljudskom rodu kroz nauku i umetnost? Slobodnom čoveku za sada teže samo pojedinci što većini liči na utopiju, ali, zar mnoge utopije nisu postale stvarnost"
"Ja ne verujem preterano u inspiraciju. Ona je, nekako, više za likovnjake. Mi sa FPU dobijamo zadatke i, inspirisao se ti ili ne, moraš da se snađeš i napraviš kreativno rešenje u određenom roku"
Neki od ranih i novijih radova Radomira Damnjanovića Damnjana bili su ove godine na izložbama u Beogradu i Novom Sadu, a s njima i njegova pitanja o originalu i falsifikatu u umetnosti
Izložba o genezi zgrade prestoničkog muzeja, jedan od programa BINA i "Noći muzeja", ujedno je i priča o neprepoznavanju istorijskih vrednosti naše arhitekture
Odavanje pošte žrtvama u Novom Sadu u Srbiji je svakodnevnica. Studenti i drugi građani zastanu svakog dana u 11:52 na 15 minuta kako bi odali poštu nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu gde je nastradalo 15 ljudi, a dvoje je u teškom stanju.
Za dvoje povređenih pokrenuta je i humanitarna akcija kako bi se prikupio novac koji je potreban za njihovo dalje lečenje i rehabilitaciju.
Pored odavanja pošte nastradalima, širom Srbije blokirani su fakulteti. Studenti i srednjoškolci protestuju i traže krivičnu odgovornost od nadležnih za tragediju koja se dogodila.
',
title: 'Sednica SO Vračar: Tokom 15 minuta ćutanja odbornici vlasti napustili salu',
pubdate: '2024-12-26 18:55:39',
authors: authors,
sections: "Vesti",
tags: "15 minuta za 15 stradalih,SO Vračar,Tragedija u Novom Sadu",
access_level: access_level,
article_type: "news",
reader_type: reader_type
};
(function (d, s) {
var sf = d.createElement(s);
sf.type = 'text/javascript';
sf.async = true;
sf.src = (('https:' == d.location.protocol)
? 'https://d7d3cf2e81d293050033-3dfc0615b0fd7b49143049256703bfce.ssl.cf1.rackcdn.com'
: 'http://t.contentinsights.com') + '/stf.js';
var t = d.getElementsByTagName(s)[0];
t.parentNode.insertBefore(sf, t);
})(document, 'script');
dataLayer.push({
'event': 'Pageview',
'pagePath': url,
'pageTitle': 'Sednica SO Vračar: Tokom 15 minuta ćutanja odbornici vlasti napustili salu',
'pageContent': '
U četvrtak (26. decembra) na sednici Skuopštine opštine Vračar odbornici opozicije su započeli 15 minuta ćutanja za 15 nastradalih u Novom Sadu.
„Odbornici vlasti su delimično napustili salu, a predsednik SO je proglasio pauzu od 15 minuta”, napisao je na društvenoj mreži „Iks“ aktivista Marko Živković.
Na sednici SO Vračar odbornici opozicije su započeli 15 minuta ćutanja za 15 nastradalih u Novom Sadu. Odbornici vlasti su delimično napustili salu, a predsednik SO je proglasio pauzu od 15 minuta. pic.twitter.com/kSsoKPq9y0
Odavanje pošte žrtvama u Novom Sadu u Srbiji je svakodnevnica. Studenti i drugi građani zastanu svakog dana u 11:52 na 15 minuta kako bi odali poštu nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu gde je nastradalo 15 ljudi, a dvoje je u teškom stanju.
Za dvoje povređenih pokrenuta je i humanitarna akcija kako bi se prikupio novac koji je potreban za njihovo dalje lečenje i rehabilitaciju.
Pored odavanja pošte nastradalima, širom Srbije blokirani su fakulteti. Studenti i srednjoškolci protestuju i traže krivičnu odgovornost od nadležnih za tragediju koja se dogodila.