Loader

Kako da ostanete bezbedni dok izveštavate sa protesta

12.mart,13:02

U poslednjih nekoliko godina broj nasilnih protesta u regionu se povećao, kao i broj incidenata protiv novinara koji izveštavaju sa njih. Novinare nisu napadali samo nezadovoljni građani, već i pripadnici policijskih snaga i zbog toga je od ključne važnosti da budu dobro pripremljeni i bezbedni na svom zadatku.

To je težak zahtev za novinare koji su navikli da na prvo mesto stave priču, a razmišljaju o bezbednosti naknadno! Ali, znati kako da pročitate gomilu i prepoznate potencijalno opasne situacije pre nego što se dese može vam spasiti život!

U saradnji sa Natašom Kovačev, iskusnom novinarkom koja je izveštavala sa mnogih protesta u zemljama Zapadnog Balkana i Evrope, i timom međunarodnih i regionalnih stručnjaka Thomson Media je razvio kurs koji će vam pomoći da se pripremite za izveštavanje sa protesta i znate kako da reagujete ukoliko oni postanu nasilni. Ovaj kurs nudi praktične savete o tome kako da ostanete bezbedni tokom protesta, kako da komunicirate sa policijom i šta da učinite ukoliko ste uhapšeni.

Međutim, fizička bezbednost nije jedina na koju treba misliti: izuzetno je važno da pre odlaska na teren osigurate svoju opremu, kao i da znate kako da brinete o svom mentalnom zdravlju kada se priča završi.

Šta ćete naučiti

• Zašto je izveštavanje o protestima postalo jedan od najrizičnijih poslova u novinarstvu;


• Kakva je pozicija Zapadnog Balkana u pogledu bezbednosti novinara koji izveštavaju o protestima u poređenju sa ostatkom sveta;

• O opasnostima sa kojima se možete suočiti kada izveštavate sa nasilnih protesta;

• Da planirate pre izlaska na teren – čega treba biti svestan, šta poneti sa sobom i koja zaštitna oprema bi vam mogla zatrebati.

• Kako da se nosite sa suzavcem, na koji način da se obratite policiji i šta da radite u slučaju stampeda;

• Svoja zakonska prava – šta, kao novinar, možete da snimate ili fotografišete i šta policija može, a šta ne može da traži od vas;

• Tehnike digitalne zaštite – kako da zaštite telefon ili računar, i kako zaštititi i šifrovati komunikaciju;

• Kako da umanjite stres i da prepoznate znakove koji ukazuju da je vreme da zatražite pomoć́ od stručnjaka.

Saznajte više o kursu: Zapadni Balkan: Kako da novinari ostanu bezbedni prilikom praćenja protesta

 

Upoznajte svoje instruktore

Nataša Kovačev – vaša instruktorka kursa je iskusna novinarka koja je izveštavala o mnogim protestima u zemljama Zapadnog Balkana i širom Evrope. Trenutno radi za Televiziju N1 iz Srbije, a pre toga je bila dopisnica Al Jazeera Balkans. Rad na terenu odveo ju je na brojna mesta previranja prethodnih godina, poput Ukrajine 2014. godine, Brisela i Ankare nakon bombaških napada, Bukurešta tokom velikih demonstracija protiv korupcije tako da se lično upoznala sa poteškoćama sa kojima se novinari suočavaju.

Nataši se pridružio i snažan tim medijskih stručnjaka:

Džudit Matlof – novinarka, dugogodišnja ratna dopisnica, medijski stručnjak za pitanja bezbednosti i profesor izveštavanja iz kriznih situacija na post-diplomskim studijama za novinare na Univerzitetu Kolumbija.

Andrej Petrovski – direktor Tech/CERT u okviru SHARE Fondacije. Završio je osnovne studije u oblasti softverskog inženjeringa kao i master studije u oblasti elektronskog kriminala i digitalne forenzike.

Ivan Breškovski – radi kao nezavisni advokat u oblasti građanskog i krivičnog prava, a takođe savetuje Udruženje novinara Makedonije u vezi sa novinarskim pravima i slobodama.

 

Registrujte se i upišite kurs: Zapadni Balkan: Kako da novinari ostanu bezbedni prilikom praćenja protesta

Za više informacija o onlajn kursu i projektu u okviru kojeg se sprovodi kontaktirajte Maju Vasić-Nikolić putem e-maila na majavn@thomsonfoundation.org

Onlajn kurs sprovodi Thomson Media u okviru projekta Podizanje kvaliteta vesti i nezavisnog novinarstva u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj, koji implementira BIRN Hub u partnerstvu sa Thomson Media gGmbH, Međunarodnom federacijom novinara, Unijom evropskih emitera Centralnim evropskim univerzitetom Medijska asocijacija Jugoistočne Evrope, Nezavisnim sindikatom novinara i medijskih radnika Makedonije i organizacijama BIRN Albanija i BIRN Srbija.

Ovaj projekat se realizuje uz podršku Evropske unije kroz Program treninga i podrške poboljšanju kvaliteta i profesionalizma u novinarstvu.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve