Postoje šanse da najmanje milion naručenih vakcina ne bude isporučeno našoj zemlji
Tri dana nakon što je Agencija za lekove izdala sertifikat o ispravnosti i bezbednosti za 200.700 doza iz treće serije vakcina protiv novog gripa, ministar zdravlja Tomica Milosavljević je izjavio da će Vlada u narednim nedeljama doneti odluke vezane za preispitivanje potreba za ovim cepivom. Ministar je 9. januara izjavio da je Institutu „Batut“ i posebnoj radnoj grupi naložio da u toku naredne nedelje stručnom analizom obuhvati prvih mesec dana vakcinacije, sa predviđanjem daljeg toka vakcinisanja i sa analizom snabdevenosti vakcinama u Srbiji.
„Odluka Vlade mora da bude zasnovana na principu zaštite stanovništva od A (H1N1) virusa, a istovremeno, uzimajući u obzir realnost situacije“, rekao je ministar.
Realnost je sledeća: Srbija je donela odluku o nabavci tri miliona doza vakcina za 40 odsto populacije; vakcinacija je počela pre tri nedelje i do sada je vakcinisano više od 124.000 građana, odnosno, 1,66 odsto populacije.
Iako je konstatovao da je ovakav procenat za prve tri nedelje vakcinisanja „relativno dobar u odnosu na obuhvat vakcinacijom u zemljama oko nas“ i „nekoliko puta veći nego što je u okruženju“, ministar je priznao da ovakav obuhvat vakcinacijom nije dovoljan ukoliko želimo da se efikasno zaštitimo od pandemije.
Da vakcinacija evidentno ne teče prema predviđenom planu, konstatovala je i direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) Svetlana Vukajlović.
U izjavi za list „Politika“ Vukajlović je rekla da, po svemu sudeći, količina vakcina koja je bila naručena neće biti utrošena i da će RZZO „učiniti sve da priča o vakcinama prođe sa što manje štete“. Direktorka RZZO nije htela da iznosi detalje o načinu sprečavanja štete, ali, kako „Politika“ saznaje, postoje šanse da najmanje milion naručenih vakcina ne bude isporučeno našoj zemlji. S obzirom na to da Srbija nije u poziciji da vraća kupljene vakcine, može samo da odustane od preuzimanja, ali pregovori o tome se još vode.
Epidemiolozi i dalje pozivaju građane da se vakcinišu. Dr Predrag Kon, predsednik posebne radne grupa za pandemiju, koji je 28. decembra najavio ostavku ukoliko do kraja januara ne bude million vakcinisanih, podseća da smo zatvaranjem škola i produžavanjem raspusta „kupili vreme“, ali kada se deca vrate u školske klupe i kada se epidemija prenese na radno aktivno stanovništvo, stiže novi, daleko veći talas obolevanja.
Vakcinacija đaka protiv novog gripa trebalo bi da počne za 10 do 15 dana u domovima zdravlja i školama gde za to postoje uslovi. Deca će biti vacinisana samo uz prisustvo i dopuštenje roditelja.
U prilog protivnicima vakcine ide i slab odziv za vakcinaciju protiv virusa novog gripa u svetu. Neke od zemalja poput Francuske, Nemačke i Holandije su već odlučile da prodaju višak vakcina, a Savet Evrope najavljuje istragu o pandemiji.
Kako prenosi „Glas Amerike“, Parlamentarna skupština Saveta Evrope će razmatrati zahtev da se pokrene istraga o tome šta stoji iza pandemije novog gripa. Pokretač ove inicijative, predsedavajući Komiteta za zdravstvo Saveta Evrope Volfgang Vodarg, naziva slučaj novog gripa najvećim medicinskim skandalom veka uveren da postoji „zlatni trougao“ korupcije između Svetske zdravstvene organizacije, farmaceutske industrije, akademskih naučnika i kriminala.
Detalje o „slučaju pandemija“, kao i o toku vakcinacije i preprodaje vakcina u Evropi i svetu možete pročitati u sledećem broju „Vremena“ koji izlazi u četvrtak, 14. januara.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve