Zbog nejedinstvenog stava, Srbi na lokalnim izborima na Kosovu izgubili većinu u Štrpcu i Novom brdu, a dobili vlast u tri opštine u centralnom Kosovu. Različita viđenja uspešnosti lokalnih izbora na Kosovu
Na lokalne izbore na Kosovu koje je prvi put u potpunosti organizovala prištinska vlast, izašlo je oko 700.000 glasača. Prema preliminarnim rezultatima Centralne izborne komisije Demokratska partija Kosova (DPK) Hašima Tačija osvojila je većinu u 20 od 36 opština na teritoriji Kosova. Kandidati Samostalne liberalne stranke (SLS) kosovskih Srba su osvojili većinu u novoformiranim opštinama Gračanici i Klokotu, u blizini Gnjilana. U opštini Ranilug je takođe pobedio samostalni kandidat iz srpske zajedice. Osim u ove tri opštine, Srbi su u zanemarljivo malom broju izlazili na glasanje. U Zvečanu je, na primer, izlaznost bila ispod jedan odsto. Međutim, zbog neglasanja, izgubljena je vlast u Štrpcu i Novom brdu, gde su, takođe, Srbi većinski narod.
Pored toga što su zvaničnici iz Beograda preporučili srpskom stanovništvu da ne izlazi na izbore, neki su ipak glasali i po prvi put, u ovolikom broju, pokazali „neposlušnost“ Beogradu. Za razliku od Vladinih funkcionera, grupa od oko stotinu javnih ličnosti savetovala je kosovske Srbe da učestvuju u izborima i da time „pokažu odgovornost za svoju budućnost“. Izlaznost Srpskog stanovništva je u javnosti ocenjivana u opsegu od neočekivano velika do zanemarljivo mala. Takođe su se razlikovale najave o tome da li će zvaničnici podržati novoizabrane predstavnike u tri kosovske opštine.
Predsednica Srpskog nacionalnog veća centralnog Kosova Rada Trajković je izjavila da je za žaljenje što su Srbi izgubili vlast u opštini Štrpce i navela da će učiniti sve da se to ispravi u drugom krugu izbora u kome će birači glasati za Tačijev DPK i srpski SLS. Slično mišljenje ima i Ranđel Nojkić, jedan od lidera kosovskih Srba koji kaže du su sada moguća dva scenarija: „da Albanci vladaju zajedno sa Srbima i pokažu se kao tolerantni ljudi, koji o našim interesima brinu više nego država Srbija, ili da nas potpuno izbace iz vlasti“, rekao je za „Press“ Nojković.
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović je rekao da je mali broj Srba izašao na „nelegitimne“ lokalne izbore privremenih pokrajinskih institucija, a da se ogroman broj Srba pridržavao stava Vlada Srbije da nema uslova da se na tim izborima učestvuje. Time su, prema njegovim rečima izbori „propali“. Bogdanović je još rekao da će Vlada Srbije sarađivati jedino sa lokalnim samoupravama koje su izabrane 11. maja 2008. godine. Zbog toga će u pojedinim opštinama postojati srpsko dvovlašće.
Pobednik na izborima u Gračanici Bojan Stojanović iz SLS-a, inače poslanik u kosovskom Parlamentu, rekao je za „Politiku“ da su izbore dobili oni koji „tačno znaju kako diše ovaj narod ovde“ i da političari koji sarađuju sa Beogradom nisu imali šta da traže na ovim izborima.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović je za radio B92 rekao da Stojanović i njegova SLS neće biti u komunikaciji sa državnim predstavnicima na Kosovu, jer je izlaskom na izbore „poljuljan autoritet Beograda“.
Neki analitičari smatraju da izlazak Srba iz centralnog Kosova na lokalne izbore može biti iskorišteno protiv Srbije u procesu koju se vodi pred Međunarodnim sudom o legitimnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Kao posledica nejedinstvenog stava kosovskih Srba pominje se čak i ostavka ministra za Kosovo i Metohiju Gorana Bogdanovića.
Izbori koji su održani u nedelju, 15. novembra, su prvi lokalni izbori koji su kosovske institucije organizovale bez pomoći Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju. U 19 časova zatvoreno je 2250 biračkih mesta na Kosovu, a kako je saopštila Centralana izborna komisija, pravo glasa imalo je oko 1,5 miliona birača. Izbore je nadgledalo oko 21.000 domaćih i međunarodnih posmatrača.
Za izbore su bile prijavljene 74 liste od kojih najviše lista kosovskih Albanaca – 34, srpskih 21, sedam bošnjačkih, četiri turske, dve aškalijske, dve crnogorske i po jedna prijava Egipćana, Goranaca i Roma. Među prijavljenim srpskim strankama nije bilo onih koje učestvuju u radu srpskog parlamenta.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve