U društvu Politika novine i magazini 50 odsto vlasništa sada ima OOO East Media Group, Arhangeljski pereulok 9, sprat 1, ofis 6. Moskva, čiji je direktor Uroš Stefanovič
Nemačka grupa VAC, „WAZ Mediengruppe“ izašla je iz Politike, a moskovska „East Media Group“ je postala vlasnik 50 odsto vlasništva u preduzeću Politika novine i magazini koliko je do sada u rukama držala medijska grupacija Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) koja je pre dve godine najavila da će se povući iz Jugoistočne Evrope. U nekim listovima objavljivane su izjave Bode Hombaha u kojima je on govorio da odlazi zato što mu je onemogućeno preuzimanje Novosti.
Na srpskom medijskom tržištu medijska grupa VAC je od oktobra 2001. kada je ušla u zajedničko ulaganje sa novinskom izdavačkom kućom Politika a. d. u list Politika , kada je formirano preduzeće Politika novine i magazini. Pored Politike to preduzeće izdaje i Sportski žurnal. Krajem prošle godine bilo je mnogo spekulacija o tome ko bi mogao kupiti VAC-ov udeo u Politici NV, kao što sada ima mnogo teško proverivih nagađanja o tome ko stoji iza najnovije transakcije.
Prema evidenciji Agencije za privredne registre od 17. jula 2012. Politika – akcionarsko društvo za novinsko-izdavačku i grafičku delatnost, Beograd ima udeo od 50 odsto vlasništva u društvu Politika NM sa 24.000.000 evra upisanog nenovčanog kapitala i sa 15.000.000 evra upisanog novčanog kapitala, a drugih 50 odsto ima OOO East Media Group iz Ruske Federacije. U Registru se briše Ost holding GMBH, Tuchlauben 17. Beč i upisuje se East Media Group.
Detalji o ruskoj komapniji u trenutku nastanka ovog teksta nisu poznati. U Moskvi postoji društvo s ograničenom odgovornošću OOO Ист Медиа Груп Kao vlasnik upisan je Aleksandar Trbović, i to sa 10.000 rubalja osnivačkog uloga. Ta firma se nalazi na adresi Arhangeljski pereulok 9, sprat 1, ofis 6, a kao njen generalni direktor je 12. januara 2012. registrovan Uroš Stefanovič. Arhangeljski pereulok je uličica u centru Moskve, nekoliko stotina metara udaljena od trga Ljubjanka.
Kompanija OOO Ист Медиа Груп demantovala je u sredu 18. jula tvrdnje da iza njene kupovine preduzeća „Politika novine i magazini“ stoji neko od političara ili neka politička stranka:
„Naglašavamo da se prilikom sprovodjenja transakcije o kojoj su pregovori trajali više meseci u potpunosti poštovane sve zakonske procedure“, istakla je ta kompanija u saopštenju za koje B92 kaže da je bez pečata i bez memoranduma firme.
Ugovor je o prodaji 50 odsto Politike sklopljen je 29. juna, a potpisali su ga, u ime prodavca Ost Holdinga, Mark Mickaš i Folker Venc, a u ime kupca, Uroš Stefanović. Agencija Beta je javila da je vlasnik moskovske firme Aleksandar Trbović, čije ime, kao ni Stefanovićevo, nije poznato u svetu medijskog biznisa ni u Rusiji ni u Srbiji. U ugovoru je konstatovano da kompanija , Politika a.d. koja je vlasnik preostalih 50 odsto u Politike „nije iskoristila svoje pravo preče kupovine“. Dirktor Politike a.d. Zeferino Grasi je u izjavi za list Politiku objasnio da je sredinom marta medijski koncern VAC, inače vlasnik bečke kompanije Ost Holding, ponudio Politici a.d. da otkupi njegovih 50 odsto po pravu preče kupovine, da je Politika a. d. tražila dodatna objašnjenja jer nije bilo jasno u ponudi da li bi Politika a. d. kupovinom VAC-ovog dela morala preuzeti i sve obaveze i prava, a da je posle izvesnog vremena stigao odgovor da pošto se Politika a. d. nije izjasnila da VAC smatra da je odbila ponudu i da će prodati svoj udeo trećoj strani. Nekoliko medija je pre toga prenelo izjavu generalnog direktora Zeferina Grasija da Politika a. d. nije bila obaveštena o transakciji između VAC-a i EMG.
Nemački medijski koncern VAC saopštio je u sredu 18. jula da je prodaja njegovog udela u izdavačkoj kući Politika novine i magazini bila u skladu sa zakonom i osnivačkim aktima. Svi eventualni sporovi će biti rešavani u arbitražnom sudu Međunarodne privredne komore sa sedištem u Esenu u Nemačkoj.
Prema ugovoru, u koji je agencija Beta imala uvid, od ukupne kupoprodajne cene, prodavcu, austrijskoj kompaniji Ost Holding, već je isplaćeno četiri miliona evra, a ostatak od 700.000 evra treba da bude isplaćen 1. decembra 2014. godine.
Po tumačenju Komisije za zaštitu konkurencije, Ist medija grupa može da stekne kontrolni paket ako, u dogovoru sa suvlasnikom, dobije „zlatnu akciju“, ili mesta u upravnom ili nadzornom odboru kompanije. Odobrenje Komisije neophodno je ako kupac akcija stiče većinsko vlasništvo, odnosno kontrolni paket. Zlatnu akciju u Politici NM do sada je imala Politika a. d.
Najveći akcionari u kompaniji Politika – akcionarsko društvo za novinsko-izdavačku i grafičku delatnost su Republika Srbija, Akcijski fond Republike Srbije, EPS, PIO fond Republike Srbije, Komercijalna banka, Dipos, a malim akcionarima pripada oko 21 odsto vlasništva.
Na vest o promeni vlasničke strukture Politike reagovali su Srpska napredna stranka, Udruženi regioni Srbije, Demokratska stranka Srbije i Udruženje novinara Srbije.
Srpska napredna stranka je saopštila da je „skandalozno i sramotno“ to što je najstarija novinska kuća Politika preko noći, bez ičijeg znanja, netransparentno, promenila vlasnikašto ta stranka kvalifikuje kao „još jedan pokušaj Demokratske stranke da uguši slobodu medija“. SNS pita da li iza te zakulisne radnje stoje Miroslav Bogićević i Dušan Petrović ili možda Božidar Đelić, kao i da li DS misli da sve novine u Srbiji treba da budu njeno partijsko glasilo.
I Ujedinjeni regioni Srbije u saopštenju postavljaju pitanje: „Ko su novi vlasnici ‘Politike’ i da li je tačno da je reč o potpredsedniku DS Dušanu Petroviću i sa njim povezanim licima, tajkunom i jednim od finansijera DS Miroslavom Bogićevićem i njegovim saradnikom Urošem Stefanovićem, koji je direktor moskovske firme ‘Ist medija grup’?“
Demokratska stranka Srbije osudila je, kako se navodi, „zakulisnu“ prodaju novinske kompanije Politika i ocenila da je ona „munjevito i bez ičijeg znanja“ dospela u ruke novog vlasnika i traži da se javnosti odmah predoče svi detalji, kako je naveo, tog „mutnog i naprečac obavljenog posla“.
Demokratska stranka energično demantuje svaku umešanost u transakciji. „Zato tražimo da u skladu sa zakonom nadležne institucije ispitaju pomenutu promenu vlasništva i utvrde istinu što bi otvorilo put da svi koji su ovih dana neosnovano klevetali Demokratsku stranku snose odgovornost za sve izgovoreno.“ Potpredsednik DS-a Dušan Petrović izjavljuje da insinuacije Srpske napredne stranke o njegovom učešću u promeni suvlasništva u novinskoj kući ‘Politika’ nisu vredne komentara.
Udruženje novinara Srbije traži i da dosadašnji premijer Mirko Cvetković ministar kulture Predrag Marković i mandatar Ivica Dačić hitno odgovore da li su utvrdili ko je konačni vlasnik Ist medija grupe i odakle potiče novac za ovu kupovinu.
UNS izražava zaprepašćenje zbog saznanja da je „naš najstariji dnevni list Politika , krišom i preko noći promenio vlasnika… “
I u saopštenju UNS-a se tvrdi da je imućni biznismen Miroslav Bogićević, jedan od finansijera Demokratske stranke, povezan sa Ist medija grupom.
Miroslav Bogićević, rodom iz Šapca je vlasnik koncerna MB Farmakom u kome se između ostalog nalazi i Mlekara Šabac, i Fabrika akumulatora Sombor. On je u sredu 18. jula izjavio RTS-u da nikakve veze nema s Ist medija grupom i da ne zna ko je Uroš Stefanović, da je samo čuo da je on pravnik.
UNS pita i da li je Uprava za sprečavanje pranja novca proverila poreklo kapitala, zatim ko je dao pokriće za kredit kojim je kupljena Politika, kao i da li je istina da je reč o transakciji vrednijoj od deset miliona evra. UNS pita i šta je razlog upisa novog vlasnika Politike u Agenciji za privredne registre (APR) istog dana kada je zahtev podnesen, kao i da li je tačno da je advokatica Ist medija grupe bivša zamenica direktora APR…
Dan kasnije, u zajedničkom saopštenju NUNS-a, UNS-a, ANEM-a, Lokal presa i Nezavisnod društva novinara Vojvodine, navodi se takođe da se od nove vlade očekuje i da ispuni obećanja iz Medijske strategije u vezi za povlačenjem države iz vlasništva nad medijima. Sindikat novinara Srbije zatražio je od vlasti da odmah objave sve podatke o prodaji udela firme VAC u kompaniji Politika i pozvao buduću Vladu da odmah donese zakone o transparentnosti vlasništva u medijima i koncentraciji kapitala.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve